Klausimai – atsakymai

Šiame skyrelyje rasite atsakymus į žurnalo „Natūrali medicina“ skaitytojų užduodamus klausimus, taip pat dalį klausimų, kurių sulaukiu tiesiogiai el. paštu. Dažnai tai daugeliui aktualios temos, tad nutariau juos patalpinti ir www.gerasveikata.lt. Tikiuosi rasite sau naudingos informacijos.

Jei turite klausimų apie sveikatą, mitybą, sportą į kuriuos nerandate atsakymo, galite juos užduoti el. paštu: sveikasirjaunas@gmail.com.

Iš anksto atsiprašau, dėl laiko stokos negaliu pažadėti  greitų atsakymų.

Pradėsiu nuo nelabai dažnai užduodamo, tačiau  pamokančio klausimo.

KLAUSIMAS: „INFORMACIJOS PATIKIMUMAS“

“Neseniai skaitėme knygą lietuvių kalba “Tibeto medicina”, kur yra minimas amonio chloridas. Ten pažymima, kad tai pats geriausias vaistas kraujagyslėms valyti. Norėtume apie tai sužinoti plačiau.” Po klausimu pasirašė 6 žmonės.

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „GERTI AR NEGERTI VALGANT“

Dėl gėrimo prieš/valgant ir po valgio. Dietologė labai akcentavo tai, kad nuomonė, jog vanduo silpnina seilių poveikį ir atskiedžia skrandžio sultis (kaip mes sakome, kad gerti valgant negalima) yra absoliutus mitas, nes išgertas skystis maitinimosi metu sudaro galimybę geriau sudrėkinti virškinamą maistą ir virškinimas vyksta geriau, o gerti valgio metu yra sveikesnio maisto pasirinkimas (paminėjo tyrimą, kurio metu buvo nustatyta, kad valgio metu gėrę ikimokyklinukai suvartojo daugiau vaisių ir daržovių).

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „GERTI ŠILTĄ AR ŠALTĄ VANDENĮ“ 

Dietologė teigė, kad šaltas vanduo stimuliuoja peristaltiką, todėl ryte reikia išgerti stiklinę šalto vandens (tikriausia ir kitais kartais, nepamenu, kaip sakė).

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „VALGYMO EILIŠKUMAS“

Dėl maisto “sluoksniavimosi”. Jau keletą kartų teko girdėti, kad maistas mūsų skrandyje “nesisluoksniuoja” – jis yra sumaišomas, todėl nėra skirtumo, ką pirmiau valgyti. 

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „DĖL JONIZUOTO VANDENS“

Nepamenu Jūsų nuomonės, bet mūsų mieste yra ekologiškų prekių parduotuvė, su kuria mes gražiai bendradarbiaujame, jie aktyviai reklamuoja ir prekiauja jonizatoriais. Specialistės iš Vilniaus pateikė informaciją, kad jonizuotas vanduo, tiek šarminis, tiek rūgštinis yra kenksmingas sveikatai. Pristatė tyrimą su žiurkėmis, kurios buvo girdytos šarminiu, rūgštiniu ir paprastu iš krano vandeniu. Tų, kurios gėrė šarminį ir kurios gėrė rūgštinį vandenį, žiurkių objektyvūs tyrimo rezultatai buvo blogesni už gėrusiųjų paprastą iš krano vandenį (šlapimo ir kraujo ph buvo rūgštesnis), jų svoris ir dydis buvo mažesnis, turėjo kitų negatyvių požymių. 

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „DĖL KARNITINO NAUDOJIMO“

Lieknėjant arba sportuojant dažnai rekomenduojama papildomai naudoti L-karnitiną. Ar jis tikrai duoda efektą? Ar tai yra saugu?

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „DŽIOVINTI VAISIAI“

Įvairūs šaltiniai prieštaringai atsiliepia apie džiovintus vaisius: vienur tvirtinama, kad juose nėra jokių naudingų medžiagų, o kitur rašo, kad nepaisant didelio cukraus kiekio, džiovintuose vaisiuose yra išlikę ir daug vitaminų bei mikroelementų. Naudingi džiovinti vaisiai ar ne? Jovita, 30 m.

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „EGZOTIŠKI VAISIAI“

Teko girdėti gandus, kad iš Pietų atvežami egzotiški vaisiai nėra pritaikyti mūsų platumos žmonių organizmams, o tiksliau – žmonės nepasisavina tuose vaisiuose esančių vitaminų ir mikroelementų. Ar tai tiesa? Paulė, 19 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „GELEŽIES PASISAVINIMAS“

Ką daryti, kad organizmas lengviau pasisavintų geležį iš augalinės kilmės produktų? Saulė, 22 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „VITAMINAS B12“

Ar augalinės kilmės vitaminas B12 gali kompensuoti gyvulinės kilmės vitaminą B12? Žilvinas, 26 m.

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „KAIP DAŽNAI TUŠTINTIS 

Dėl tuštinimosi. Dietologė teigė, jog klaidinga yra nuomonė, kad tuštintis svarbu kiekvieną dieną. Ji pateikė apibrėžimą, kad normalus tuštinimasis yra, kai tuštinamasi nuo 1 karto kas tris dienas iki 3 kartų per dieną.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „MACA MILTELIAI  

Ką manote apie maisto papildą – maca miltelius? Diana, 27 m.

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „MUILO RIEŠUTAI  

Ką manote apie plaukų plovimą muilo riešutais? Kuo jie naudingi plaukams? O galbūt kažkuo kenkia? (tokių minčių sukėlė aštrus acto kvapas, sklindantis nuo riešutų). Julija

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „SĄNARIŲ SKAUSMAS SPORTUOJANT  

Stengiuosi propaguoti sveiką gyvenimo būdą, sportuoti. Norėčiau pradėti bėgioti, tačiau nesiryžtu, nes visi ligšioliniai bandymai baigdavosi nesėkmingai – maždaug po mėnesio treniruočių, ima mausti sąnarius. Ar galima išvengti šios problemos? Jonas, 42 m.

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „TINKAMA AVALYNĖ BĖGIMUI“ 

Kaip išsirinkti tinkamą avalynę bėgiojimui neišleidžiant krūvos pinigų perkant specialius batelius? (Kai kuriuos batelius avint ima stipriai mausti blauzdas ir nežinau, nuo ko tai priklauso). Asta, 29 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „SUŠIAI AR SVEIKA  

Mano vaikai pamišę dėl sušių – žiūriu į tai konservatyviai ir skeptiškai. Ar tikrai šį maistą galima laikyti sveiku maistu? Audronė, 37 m.

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „VAIKŲ POPAMOKINĖ VEIKLA  

Auginu 8 metų dukrą, kartais susimąstau, kad galbūt reikėtų pradėti vesti į popamokinius sporto būrelius, ugdyti sveiką gyvenimo būdą. Pati dukra spyriojasi ir nenori lankyti jokių užsiėmimų. Ar turėčiau stengtis ją įtikinti? Ieva, 31 m.

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „MEDUS IR ŠIENLIGĖ“ 

Teko girdėti, kad šienligę galima išgydyti medumi. Skamba nelogiškai, tad, ar tai gali būti tiesa? Jeigu gali, kokie procesai vyksta organizme? Daiva, 36 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „KAVA“ 

Jei ryte nespėju išgerti kavos, darbe jaučiuosi mieguistas, trūksta energijos. Suprantu, kad kavos gėrimas tapo priklausomybe. Kokiu sveikesniu gėrimu būtų galima pakeisti kavą nepatiriant diskomforto? Almantas, 26 m.

ATSAKYMAS >>>  

 

KLAUSIMAS: „MITYBOS TEORIJOS“

Sukurta daugybė teorijų apie mitybą. Vienose tvirtinama, kad žmogus turi maitintis tik tada, kai nori, kitose, kad reikia valgyti 3 kartus kasdien tuo pačiu metu, trečiose, kad valgyti patartina 6 kartus, tačiau mažomis porcijomis. Kaip atsirinkti, kas iš tikrųjų yra naudingiausia organizmui? Marija, 24 m.

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „ANTIBIOTIKŲ ŽALA“

Kaip neutralizuoti antibiotikų žalą, padarytą organizmui? Danas, 24 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „MOBILAUS TELEFONO ŽALA“ 

Mama įtikinėja, kad dažnas galvos skausmas gali atsirasti dėl arti kūno laikomo mobiliojo telefono (laikau jį kišenėje, o naktį lovoje, šalia pagalvės). Ar iš tikrųjų mobiliojo telefono žala gali būti tokia akivaizdi? Rimantė, 18 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „DĖL NEMIGOS“ 

Kokiomis priemonėmis ar metodais galima įveikti nemigą nenaudojant medikamentų? Vaidas, 24 m. 

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „NEMIGA DĖL APLINKOS GARSŲ“ 

Ką daryti, jeigu net girdėdamas menkiausius garsus (kompiuterio klaviatūros tarškėjimą, kito žmogaus kvėpavimą) negaliu užmigti? Galbūt yra kokių nors saviįtaigos metodų, kurie padėtų nukreipti mintis nuo erzinančių šaltinių ir užmigti? Šarūnas, 31 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „DĖL ALERGIJOS RIEŠUTAMS“ 

Esu alergiška žemės riešutams – jų suvalgius odą išberia baltais skausmingais spuogais. Stengiuosi valgyti kitus riešutus, kurie tokios reakcijos nesukelia. Visgi įdomu, ar gali išsivystyti alergija ir kitų rūšių riešutams? Justė, 23 m. 

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „BALTYMAI SPORTUOJANTIEMS“ 

Ar sojų baltymų milteliai, skirti sportuojantiems, kenkia vaisingumui? Kokie kiekiai gali padaryti neatitaisomą žalą? Kokiais augaliniais baltymais galima pakeisti sojų baltymus, norint sportuoti ir formuoti raumeningą kūną išvengiant šalutinių padarinių? Deivydas, 26 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „DREBA RANKOS NUO STRESO“ 

Ką daryti, kad stresinėse situacijose nedrebėtų rankos? Ir ką daryti, jeigu stresą patiriu nuolat (darbe, nors pats darbas man patinka). Laima, 29 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „REGOS KOREKCIJA LAZERIU“ 

Ką manote apie regos atstatymo lazeriu operacijas? Vidas, 55 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „UŽKANDŽIAVIMAS“ 

Man dienos metu dažnai kyla noras ko nors užkasti. Tada parduotuvėje pasigriebiu kokį šokoladuką ar sausainių pakelį. Tačiau skaičiau, kad tai nėra sveika, nes staiga šokteli cukraus kiekis kraujyje. Skaičiau, kad neva sveikesnė alternatyva būtų vadinamieji javainių batonėliai… Tačiau, juk jie irgi labai saldūs… Apskritai, ką galėtumėte patarti rinktis kaip sveikus užkandžius? Gal greitai ir sveikai maitintis tiesiog neįmanoma? Justas, 30 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „KIEK GERTI VANDENS ? “ 

Sveiki, Tomai, norėjau paklausti. Esu pasimetusi… Vienur suaugusiam žmogui per dieną rekomenduojama išgerti 1,5 l vandens, kitur – 2,2 l ir t.t. Skaičiai skiriasi… Ką apie tai manote? Kiek to vandens reikėtų gerti? Galbūt tiek, kiek norisi? Be to, labai norėčiau sužinoti jūsų nuomonę, kiek vandens rekomenduojama išgerti per dieną 4 metukų vaikui? Tikriausiai, tikrai ne 2 l.? Iš anksto dėkoju už atsakymą. Monika, 27 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „MAISTAS SMEGENIMS“ 

Kokiais sveikais ir paprastais būdais pamaitinti smegenų ląsteles? Donatas, 24 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „PUSRYČIAI“ 

Esate minėjęs, kad valgyti pusryčius yra labai svarbu. Kodėl? Man teko domėtis Polio Brego sveikatinamąja programa, kurioje tvirtinama, kad keletą valandų nevalgant po atsikėlimo ir tik išgeriant vandens, nuplaunamas bei suaktyvinamas skrandis ir žarnynas. Egidijus, 32 m.

ATSAKYMAS >>> 

 

KLAUSIMAS: „NEVALGAU PUSRYČIŲ“ 

Jau apie metus laiko nevalgau pusryčių. Taip jaučiuose žvalesnė, darbingesnė. Aplinkiniai mano šį įprotį kritikuoja. Ar jis tikrai gali turėti neigiamas pasekmes ateityje? Aušra, 33 m.

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „MOTYVACIJA SPORTUI“ 

Galbūt Jūs, kaip sveikos gyvensenos šalininkas, galėtumėte duoti patarimų, kaip save motyvuoti sportui ir jo nenumesti vos po kelių savaičių treniruočių? Greta, 21 m.

ATSAKYMAS >>>

 

KLAUSIMAS: „TERMIŠKAI APDOROTI PRODUKTAI“

Pasak žaliavalgių, termiškai apdoroti produktai netenka savo vertės ar netgi tampa žalingi. O kaip yra su žolelėmis? Ar geriant karštą jų arbatą organizmas negauna jokios naudos? Vida, 44 m.

ATSAKYMAS >>>

Turite klausimų apie mitybą, sveiką gyvenseną, sportą? Manote šie klausimai būtų aktualūs ir kitems? Klauskite čia >>>

Iš anksto atsiprašau, ne į visus jūsų klausimus galėsiu atsakyti dėl galimybių ir laiko stokos. Atsakysiu į klausimus, kurie būtų įdomūs ir aktualūs didesnei visuomenės daliai. Neatsakysiu į grynai medicininius susijusius su gydymu (tai gydytojų darbo sfera), asmeniškus, su sveika gyvensena nesusijusius klausimus.