KLAUSIMAS: „INFORMACIJOS PATIKIMUMAS, KIEK TIKĖTI SPAUDA?“
“Neseniai skaitėme knygą lietuvių kalba “Tibeto medicina”, kur yra minimas amonio chloridas. Ten pažymima, kad tai pats geriausias vaistas kraujagyslėms valyti. Norėtume apie tai sužinoti plačiau.” Po klausimu pasirašė 6 žmonės.
——————
Prieš atsakydamas į klausimą apie “Tibeto mediciną” norėčiau pasidalinti pakankamai dažnai spaudoje, masinės informacijos priemonėse (ne tik mūsų bet ir užsienio šalių) pasitaikančia liūdna, o kartais ir skaitytojams pavojinga situacija.
2013 metais teko susidurti su kuriozu, spaudoje pasirodė straipsniai tema “Žinomas mokslininkas: antioksidantai greičiau susargdina vėžiu nei padeda” 84 m. Nobelio premijos laureatas savo straipsnyje rašo, kad antioksidantai greičiau susargdina vėžiu, nei nuo jo apsaugo.
Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/sveikata/sveikatos-naujienos/zinomas-mokslininkas-antioksidantai-greiciau-susargdina-veziu-nei-padeda.d?id=60394235
Sulaukiau nemažai klausimų, kas čia per nauja revoliucija mitybos sampratoje, negi vaisių, uogų ir daržovių nebevalgyti nes susirgsime vėžiu? Teko pasigilinti į istorijos ištakas.
Realus šios istorijos mokslinis šaltinis: http://rsob.royalsocietypublishing.org/content/3/1/120144, žiūrėti 17 ir 18 skyrių. Kas neturi noro į tai gilintis, tiesiog trumpai nusakysiu istoriją.
Jamesas Watsonas iš tiesų yra labai gerbiamas ir daug visuomenės labui nuveikęs mokslininkas besigilinantis į vėžinių ligų gydymo specifiką ir efektyvesnių gydymo metodų paiešką. Buvo pastebėta, kad taikant spindulinę ir chemoterapiją asmenims sergantiems vėžiniais susirgimais, gydymo efektyvumas mažėja jei žmogus vartoja daug antioksidantų. Todėl buvo iškelta mintis, kad procedūrų metu reikia vengti antioksidantų, o antioksidantų kiekio organizme sumažinimas padidina gydymo naikinamąjį poveikį vėžinėms ląstelėms.
Iš šalies žvelgiant tai yra visiškai logiška, antioksidantai padeda apsaugoti mūsų ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio, lėtina senėjimą ir apsaugo nuo ankstyvos apoptozės (susinaikinimo). Vėžinių ligų atveju antioksidantai apsaugo ne tik gerąsias, bet ir vėžines ląsteles. Spindulinės ir chemoterapijos esmė yra sunaikinti vėžines ląsteles, kuo mažiau pakenkiant sveikosioms ląstelėms. Tad antioksidantai apsaugodami vėžines ląsteles mažina gydymo efektyvumą. Jei pacientai gydymo metu valgo ne tik daug daržovių, vaisių, bet dar ir vartoja stiprius antioksidantų papildus, tai tampa rimta problema, nes nuo sunaikinimo apsaugomos ne tik sveikosios bet ir vėžinės ląstelės.
Interneto portalas Dailymail apkarpęs esminę informaciją ir likutį pagražinęs, straipsnį paleido į interneto erdves. Labai gali būti, kad ir Dailymail jau apkarpytą straipsnį paėmė iš kito tarpinio šaltinio. Tuomet straipsnis buvo išverstas į lietuvių kalbą (su papildomomis galimomis loginėmis klaidomis) ir paplito lietuviškuose interneto portaluose. Tokiu būdu “sugedusio telefono” pagalba, mes skaitome, kad žymus mokslininkas teigia jog antioksidantai susargdina vėžiu, nors jis to realiai niekada nesakė ir kalba ėjo visai apie kitus dalykus.
Tokie informacijos iškraipymai mus supa kiekvieną dieną, dažniausiai mes jų net nepastebime, nes neturime žinių arba laiko aiškintis kaip yra iš tiesų. Ypač daug panašios į tiesą, tačiau realiai smarkiai iškraipytos informacijos yra socialiniuose tinkluose. Juk tegul ir melaginga, bet skandalinga žinutė plinta kur kas greičiau, nei teisingas, bet nuobodus mokslinis straipsnelis.
Moralas
Netikėkite viskuo ką skaitote spaudoje, internete ar girdite televizijoje, radijuje. Žmogaus prigimtis yra daryti klaidas nepriklausomai nuo to ar tai rašytojas, žurnalistas ar net gydytojas. Dažnai informacija iškreipiama ir pagrąžinama sąmoningai siekiant didesnio auditorijos dėmesio.
Jei jums kažkas atrodo įtartina, nelogiška ar pavojinga, ieškokite papildomos informacijos.
Jei matote skandalingą, revoliucinę žinutę, kuri aukštyn kojomis verčia tai ką iki šiol žinojote, neskubėkite ja tikėti ar dalintis su kitais socialiniuose tinkluose. 99 atvejais iš 100 tai bus klaida arba kieno nors sąmoningai paleista “antis” siekiant pasididinti peržiūrų, laik`ų skaičių, patraukti arba nukreipti dėmesį.
VISADA prieš imantis rimtesnių „procedūrų“ su savo sveikata, pasitarkite su gydytojais ar bent jau paieškokite papildomos informacijos iš patikimesnių/alternatyvių šaltinių. Atminkite, tai, kad vienas ir tas pats straipsnis apkeliavo daug interneto portalų ir pateko į laikraštį, dar nereiškia jog tai yra tiesa.
ATSAKYMAS DĖL “Tibeto medicinos”:
Dėl kraujagyslių valymo… Kraujagyslės nėra vamzdžiai kurie nei iš šio nei iš to užsikemša ir kuriuos galime tiesiog pravalyti. Mūsų organizmas pats kraujagysles valo, atnaujina ir palaiko reikiamos būklės visą gyvenimą. Kraujagyslių siaurėjimas, krešuliai, kiti pažeidimai dažniausiai yra netinkamo gyvenimo būdo (rūkymas, daug cukraus, riebalų rūkytų, keptų aliejuje ir smarkiai apdorotų maisto produktų, judėjimo stoka) pasekmė, pats kraujagyslių “pravalymas” priežasčių nepašalina. Svarbu suprasti, kad nėra saugių kraujagyslių “valymo” metodikų išskyrus gyvenimo būdo ir mitybos pokyčius. Net tiems kurie dėl netinkamų gyvenimo įpročių jau turi pažengusią aterosklerozę, be gydytojų priežiūros griežtai nerekomenduoju cheminėmis priemonėmis ar bet kokiais kitais agresyviais būdais „valyti kraujagysles“. Tai gali baigtis krešulio atsiskyrimu stambesnėje venoje (pvz kojos venoje) ir staigia mirtimi šiam krešuliui užstrigus plaučių ar širdies arterijose…
Jokios rimtesnės medicininės informacijos apie amonio chlorido naudą kraujagyslių “valymui” man rasti nepavyko.
Amonio chloridas (NH4Cl) yra balta kristalinė druska tirpi vandenyje. Pagrindinė naudojimo paskirtis – azoto šaltinis augalams, t.y. amonio chloridas naudojamas kaip trąša. Gaminamas reaguojant vandenilio chlorido rūgščiai (HCl) ir amoniakui (NH3). T.y., tai toli gražu ne natūralus ar žmogaus organizmui įprastas produktas, gamtoje jis retkarčiais randamas veikiančių vulkanų krateriuose, tačiau bet kuriuo atveju tai yra iš esmės chemijos pramonės produktas.
Amonio chloridas kartais naudojamas ir medicinoje, tais atvejais, kai žmogus dėl vėmimo, skrandžio turinio valymo, šlapimą varančių perparatų perdozavimo netenka per daug chloro (Cl), arba yra stipriai užšarmintas organizmas (amonio chloridas organizmą rūgština).
Realiai chloro mes gauname pakankamai su paprasčiausia valgomaja druska (NaCl), o organizmą dažniau reikia šarminti, ne rūgštinti (dėl to, kad ir taip valgome per daug organizmą rūgštinančio maisto), tad amonio chlorido vartojimas mano supratimu normaliam žmogui neturi jokios prasmės.
Amonio chlorido negalima naudoti esant inkstų pažeidimams, sutrikusiai kepenų veiklai. Amonio chlorido pašaliniai efektai: prakaitavimas, niežulys, nereguliarus kvėpavimas, bradikardija, širdies aritmija. Esant didesniam perdozavimui: dezorientacija, traukuliai ir koma… Kai kurie vaistai, papildai gali sustiprinti amonio chlorido poveikį.
Reziume: nerekomenduoju amonio chlorido vartoti be gydytojo paskyrimo ir supratimo kokios dozės yra leistinos ar reikalingos. Taip pat nerekomenduoju amonio chloridu “valyti” kraujagyslių.