KLAUSIMAS: “DĖL KARNITINO NAUDOJIMO”

Lieknėjant arba sportuojant dažnai rekomenduojama papildomai naudoti L-karnitiną. Ar jis tikrai duoda efektą? Ar tai yra saugu?

——————

ATSAKYMAS:

L – karnitinas yra amino rūgštis, kuri gaminama mūsų organizme iš lizino ir metionino aminorūgščių. L – karnitinas mūsų ląstelėse reikalingas pernešti riebiąsias rūgštis iš citozolio (viduląstelinis skystis naudojamas kaip ląstelei reikalingų medžiagų sandėlys) į mitochondrijas (ląstelių jėgaines) energijai gaminti. Kitaip sakant L – karnitinas reikalingas tam, kad organizmas galėtų energiją gaminti iš riebalų.

Visą reikalingą L-karnitiną organizmas gali pasigaminti pats, gamindamas jį inkstuose ir kepenyse. Karnitino mes taip pat kažkiek gauname ir su mėsa. Jei yra smarkiai pažeistos kepenys ar inkstai, L karnitino gamyba sumažėja ir atsiranda poreikis jį naudoti papildomai.

Tyrimai rodo, kad L-karnitinas padeda esant širdies nepakankamumui, po infarkto, naudingas tuo atveju, jei yra kraujotakos sistemos nepakankamumas. Tokiais atvejais gali būti skiriamas gydytojo.

L-karnitinas žinomų akivaizdžių pašalinių poveikių neturi (kadangi jis natūraliai gaminamas organizme), smarkiai perdozavus, gali sukelti viduriavimą, tačiau bendrai laikoma, kad esant poreikiui jį naudoti yra saugu.

Kadangi:

a) L-karnitinas skatina riebalų metabolizmą ir didina energijos gamybą

b) neturi akivaizdžių pašalinių poveikių

c) yra santykinai pigus

Daug kas jį pradėjo naudoti svorio metimo ir sporto tikslais.

Mano asmeninė nuomonė:

Žvelgiant iš pirmo žvilgsnio viskas gražu. Tačiau, būtent tai, kad L-karnitinas gaminamas organizme, jį vartojant papildomai ilguoju laikotarpiu gali kilti problemų.

Mūsų organizmas genetiškai užkoduotas veikti kuo efektyviau ir gaminti tik tai, kas jam yra reikalinga. T.y. kai mes vartojame papildomai bet kokias medžiagas kurios yra gaminamos mūsų organizme, ilgainiui jų gamyba yra mažinama (kam švaistyti organizmo resursus, jei to daikto ir taip gauname).

Daugelis žinduolių gali gaminti vitaminą C savo organizme, žmogus nebegali, nes ilgą laiką (turiu omeny tūkstantmečius) su maistu gaudavo pakankamus vit. C kiekius. Todėl organizmas ne tik nustojo gaminti vit. C bet ir prarado gebėjimą tą daryti.

Organizmas stengiasi nebegaminti nieko, ko gauna pakankamai su maistu. Todėl nepaisant L-karnitino saugumo bendrąja prasme, naudodami jį ilgą laiką darome sau meškos paslaugą, nes giliname problemą ateityje (t.y. mažiname organizmo potencialą jį gaminti pačiam). Todėl nutraukus jo vartojimą, tikėtina, kad riebalų skaidymas dėl mažesnės L-karnitino gamybos bent jau kurį laiką bus lėtesnis, nei prieš pradedant vartoti L-karnitiną.

Dažniausiai tai reiškia greitesnius ir lengvesnius rezultatus pradžioje, tačiau neišvengiamas „pagirias“ pabaigoje. Kitaip sakant, kuo greičiau netenkame riebalų įvairių preparatų pagalba pradžioje, tuo didesnė tikimybė svorį ne tik susigrąžinti, bet  dar ir  pasididinti, tuos preparatus nustojus vartoti. Lygiai tas pats „jo-jo“ efektas kaip ir su dietomis.

Ši problema susijusi ne tik su karnitinu, bet ir su visomis medžiagomis, kurios yra gaminamos mūsų organizme ir kurias naudojame papildomai siekdami greitesnio ir lengvesnio rezultato.

Kadangi daugeliu atveju mūsų išvaizdos ir svorio problemos yra susijusios ne su L-karnitino trūkumu, o su mūsų netinkamu gyvenimo būdu, norint ilgalaikių rezultatų reikėtų atsižvelgti į priežastis ir jas koreguoti.

Patarimai norintiems pakeisti savo išvaizdą ir pagerinti savijautą visam likusiam gyvenimui:

  1. Netikėkite „stebuklinga tablete“, net jei atrodo, kad ji iš ties veikia.

Mūsų organizmas yra tiek sudėtinga sistema, kad bandydami apgraibomis kištis į jo biochemiją visada ilguoju laikotarpiu prisidarome daugiau žalos nei naudos.

  1. Vartokite tas maisto medžiagas (papildus), kurių organizmas pats negamina. Mūsų tikslas ne duoti organizmui ramentą, o paskatinti jį dirbti efektyviai ir pasigaminti viską ko jam reikia pačiam.
  2. Ugdykite teisingus (sveikus) įpročius, tai visada yra sudėtingiau pradžioje, tačiau duoda gerus rezultatus ilguoju laikotarpiu.