KLAUSIMAS: „DĖL NEMIGOS“  

Kokiomis priemonėmis ar metodais galima įveikti nemigą nenaudojant medikamentų? Vaidas, 24 m. 

——————

ATSAKYMAS:

Kadangi nemigos priežasčių gali būti daug, vieno atsakymo čia nebus. Jei yra kažkokios fiziologinės priežastys, tuomet reikia tirtis ir jų ieškoti. Dažnai nemigos priežastys būna psichologinės ir susijusios su gyvenimo būdu, ypač jei žmogus yra jaunesnio amžiaus kaip jūs. Tokiu atveju yra keletas dalykų, kuriuos vertėtų išbandyti:

  1. Gerai pasimąstyti ar yra kažkokios priežastys jūsų gyvenime (nerimas, pergyvenimai, stresas, nuolatinė psichologinė įtampa) kurios gali sukelti nemigą. Dažnai įpratę prie savo gyvenimo būdo net nesusimąstome, kad iš tiesų nuolat esame streso būsenoje. Tokiu atveju turime rimtai susimastyti dėl savo gyvenimo prioritetų, pažvelgti į jį iš šalies. Tai nėra lengvas, tačiau būtinas procesas.
  2. Taip pat turite peržvelgti savo dienos režimą. Pamėginkite gultis ir keltis kiekvieną dieną tuo pat metu, neatidėliokite miego iki vėlumos. Geriausias metas organizmui ilsėtis ir regeneruotis yra tarp 22 val vakaro ir 4 val ryto.
  3. Iki vakaro kiek įmanoma susitvarkykite dienos darbus, susiplanuokite ateinančią dieną ir pasiruoškite jos pradžiai. Taip iš galvos bus lengviau išmesti kasdienius rūpesčius.
  4. Likus bent 4 – 6 valandoms iki miego venkite sunkaus (kepto, riebaus) maisto, mėsos, aštrių, sūrių, karčių patiekalų. Jokios kavos, juodos arba žalios arbatos, gaiviųjų ypač stimuliuojančių gėrimų. Jei norite gerti gerkite šiltą vandenį arba raminančių žolelių arbatą.
  5. Likus porai valandų iki miego venkite televizoriaus, kompiuterio, sunkios, trankios muzikos ir kitokių dirgiklių. Geriau išeikite pasivaikščioti į lauką bent keliolikai minučių.
  6. Išsimaudykite po šiltu dušu.
  7. Paskaitykite gerą knygą, būtent knygą, o ne žiūrėkite televizorių ar filmus per kompiuterį ir ramiai gulkite į lovą.
  8. Jei negalite užmigti ir neturite ką veikti, mintyse visiems, arba kažkam konkrečiam linkėkite laimės. Kodėl linkėti laimės, o ne skaičiuoti aveles ar kurti ateities planus? Jei kursite ateities planus tikrai ramiai neužmigsite, nes jūsų protas bus nuolat audrinamas. O mintyse linkėti visiems laimės mano galva tikrai prasmingiau nei skaičiuoti aveles.
  9. Kambarys kuriame miegate turi būti švarus, neapkrautas daiktais, gerai vėdinamas ir pageidautina su minimaliu dirbančios elektronikos kiekiu.
  10. Maisto produktai vertingi geram miegui: pienas, ramunėlių arbata, medus, graikiniai riešutai, žuvis, bananai. Juos valgyti 1 – 4 val iki miego. Užmigti padeda ir kiek didesnis kiekis lengvai virškinamų angliavandenių (pvz. ryžiai, tie patys bananai) prieš miegą, tiesa jei jums aktuali kūno svorio kontrolė, lengvai virškinamų angliavandenių vakare rekomenduoju vengti. Užmigti taip pat sunku jei mums trūksta kalio, magnio, vitamino B6, tad gali būti, kad jums vertėtų pagerti šių papildų.