KLAUSIMAS: „GERTI ŠILTĄ AR ŠALTĄ VANDENĮ“

Dietologė teigė, kad šaltas vanduo stimuliuoja peristaltiką, todėl ryte reikia išgerti stiklinę šalto vandens (tikriausia ir kitais kartais, nepamenu, kaip sakė).

——————

ATSAKYMAS:

Mano supratimu tai dalinai teisingas, dalinai nekorektiškas pasakymas. Daugelis mūsų žarnyną erzinančių medžiagų skatina  peristaltiką, kartais net iki vidurių paleidimo arba vėmimo. Geras pavyzdys ricinos aliejus arba bet koks nekokybiškas maistas, tik klausimas kokia tokios peristaltikos skatinimo prasmė? Teigiama prasme ir švelniai peristaltiką bei žarnyno valymąsi skatina ląsteliena, t.y. kai valgome daug daržovių ir vaisių.

Šaltas ir šiltas vanduo turi savitą, šiek tiek skirtingą poveikį mūsų organizmui.

Šaltas  vanduo:

  1. Padeda geriau atsigaivinti ir šiek tiek papildomai sumažinti kūno temperatūrą, tad naudingas karštomis dienomis ar intensyviai dirbant.
  2. Šalto vandens sušildymui iki kūno temperatūros organizmas priverstas naudoti energiją, tad teoriškai jis padeda lieknėti, tiesa šis poveikis svorio pokyčiams lyginant su mitybos ar sporto svarba yra menkas.
  3. Šaltas vanduo iš ties gali paskatinti žarnyno peristaltiką, tačiau tie kas turi jautresnę virškinimo sistemą gali sulaukti skrandžio ar žarnyno spazmų ir atvirkštinio rezultato.
  4. Pavalgius labai šaltas vanduo ne tik praskiedžia skrandžio sultis, bet ir sulėtina virškinimo tempus.

Šiltas vanduo:

  1. Virškinimo sistemą veikia raminančiai, atpalaiduoja. Tad esant skrandžio skausmams šiltas vanduo gali sumažinti skausmus.
  2. Šiltas vanduo gali padėti suaktyvinti virškinimo sistemą (plečiasi žarnyno kraujagyslės, intensyvėja kraujotaka, gali būti gaminama daugiau skrandžio sulčių, virškinimo fermentų žarnyne), tad stiklinė šilto vandens 15 min. prieš valgį visai nebloga mintis.
  3. Visi žino, kad sušalus, ar šaltuoju sezono metu šiltas vanduo ar arbata maloniai sušildo.
  4. Šiltas vanduo ir arbatos palengvina atsikosėjimą ir padeda prasivalyti užgultai nosiai.

Tiek šiltas, tiek šaltas vanduo turi savo privalumų ir trūkumų, bet kuriuo atveju vandens poveikis yra pakankamai švelnus, tad ką pasirinkti yra kiekvieno asmeninis apsisprendimas. Kas turi stiprią virškinimo sistemą, geria šaltą vandenį ir puikiai jaučiasi. Jautresnę virškinimo sistemą turinčiam žmogui geriau gerti kūno temperatūros vandenį. Žiemą  daugeliui maloniau gerti šiltą, vasarą vėsų vandenį. Norintiems lieknėti ir sudeginti daugiau kalorijų, geriau gerti šaltą vandenį. Šąlantiems (kam trūksta energijos) geriau šiltą, tame tarpe ir arbatą.

Geriausias patarėjas kokį vandenį gerti yra jūsų savijauta, galite tiesiog paeksperimentuoti tiek su šaltu, tiek ir su šiltu vandeniu. Atsargiau vertėtų elgtis su lediniu arba labai karštu vandeniu.