KLAUSIMAS: „KAVA“  

Jei ryte nespėju išgerti kavos, darbe jaučiuosi mieguistas, trūksta energijos. Suprantu, kad kavos gėrimas tapo priklausomybe. Kokiu sveikesniu gėrimu būtų galima pakeisti kavą nepatiriant diskomforto? Almantas, 26 m.

——————

ATSAKYMAS:

Norint atsakyti į šį klausimą visų pirma turime suprasti kas yra ta kava. Jei atidėtumėme į šalį gražias reklamų sekamas pasakas ir pasigilintumėme į kavos sudėtį, pamatytumėme, kad po apdorojimo (skrudinimo temperatūroje tarp 200 ir 250 laipsnių), tai mažai naudingų žmogaus organizmui medžiagų teturintis produktas kuriame yra kofeino, keleto kitų stimuliuojančių medžiagų (monoamine oxidase inhibitors β-carboline and harmane).

Kava kofeino pagalba stimuliuoja mūsų centrinę nervų sistemą (atlieka botago funkciją 🙂 skatina streso hormono adrenalino gamybą.

Šiek tiek daugiau apie poveikį čia: kofeinas būdamas panašus į adenoziną (adenozinas slopina mūsų centrinės nervų sistemos veiklą, kai organizmui reikia poilsio, taip pat praplečia smegenų kraujagysles, kad smegenys gautų daugiau deguonies), prisiriša prie adenozino receptorių smegenyse, tačiau centrinės nervų sistemos jis neslopina. Kai kofeinas užima laisvus adenozino receptorius, adenozinas nebegali prie jų prisijungti, tad nervų sistemos aktyvumas užuot mažėjęs (kai mums reikia poilsio) atvirkščiai didėja, siaurėja smegenų kraujagyslės, augantis centrinės nervų sistemos aktyvumas skatina adrenalino gamybą.

Kavos (tiksliau kofeino) poveikio stiprumas ir laikotarpis priklauso nuo žmogaus organizmo ypatybių, fizinės būklės, tačiau daugeliui pirminis kavos poveikis būna toks:

  1. Išbudina mus, suteikia energijos, žvalumo.
  2. Stimuliuoja smegenų veiklą padeda susikoncentruoti (pastaba: tik iki tam tikros ribos, kofeino perteklius sukelia irzlumą, išsiblaškymą, nervingumą).
  3. Skatina medžiagų apykaitą, tad padeda lieknėti ir daliai žmonių slopina apetitą.
  4. Pagerina savijautą esant depresinėms būklėms.
  5. Manoma, kad mažina Parkinsono ir Alzheimerio ligų riziką.
  6. Trumpuoju periodu (kol kofeinas veikia mūsų organizmą) didina organizmo fizinę ištvermę.
  7. Neženkliai mažina susirgimo 2 tipo diabetu tikimybę.

Atrodytų viskas gražu, kava puikus gėrimas, turintis teigiamą poveikį. Tačiau tai turi savo kainą.

Iš esmės kava kofeino pagalba dirbtinai paslepia mūsų organizmo išsekimą, nuovargį, tačiau priežasčių ir pačio išsekimo nepašalina. Kiekvienas kavos puodelis verčia mūsų organizmą naudoti sukauptas vitaminų, mineralų ir kitų naudingų medžiagų atsargas, kurios su kava nėra papildomos. Taip iš karto pajuntame energijos antplūdį, tačiau su laiku iš organizmo pasišalinus kofeinui, lieka išsekinti organizmo resursai ir dar didesnis silpnumas. Žinoma, šis poveikis nėra ryškus, t.y. puodelis kavos jokios žalos nepadarys. Tačiau jei mes kavą geriame diena iš dienos, metai po metų, kiekvienas sekantis puodelis toliau sekina organizmo resursus, kartu ir silpnėja kavos poveikis, turime gerti daugiau ir dažniau. Rezultatas – nuolatinis silpnumas, dažnai dirglumas ir priklausomybė nuo kavos…

Išvada:

Kava savaime nėra blogas ar geras gėrimas. Jei kavą geriame dėl malonumo, prie kompanijos, retkarčiais (galime kelias dienas ar savaitę negerti) ir puikiai jaučiamės, gerkite kavą į sveikatą !

Tačiau jei be kavos iš ryto negalime atsibusti ir jaučiamės kaip zombiai, jei po pietų traukia miego ir be kavos nebegalime dirbti, kalta čia ne kava… Kaltas netinkamas mūsų gyvenimo būdas, nepilnavertė mityba, poilsio, fizinio aktyvumo trūkumas, kurį mes mėginame paslėpti po kavos puodeliu.

Deja jokio stebuklingo gėrimo kuris turėtų panašų į kavos stimuliuojantį poveikį ir nekenktų organizmui pasiūlyti negaliu, tokio kol kas neatrasta. Kiekviena stimuliuojanti medžiaga turi savo minusų.

Tačiau sprendimas yra:

Ryte jums prabusti padės vandens arba natūralių sulčių puodelis, bent kelių minučių mankšta ir vėsaus vandens dušas, arba tiesiog apsitrynimas šaltu vandeniu. Visa tai užtruks ne daugiau nei 5 – 10 min. Tikrai verta tą laiką skirti sau, o ne pvz. laikraščiui su kavos puodeliu.

Dienos metu kavos puodelį taip pat kuo puikiausiai atstoja vandens puodelis ir pora minučių mankštos arba kitokio fizinio krūvio. Bus dviguba nauda.

Taip pat turite pagalvoti kaip galėtumėte savo organizmą papildyti taip reikalingais vitaminais, mineralais, fermentais. Kitaip sakant skirti daugiau dėmesio tinkamai mitybai, pakankamai išsimiegoti, daugiau būti gamtoje, sportuoti.

Ir pabaigai…

Jei jau būtinai norėtumėte sužinoti kokį gėrimą vis tik galima būtų gerti, ypač kol vaduojatės iš priklausomybės nuo kavos, tai tuomet pamėginkite gerti žaliąją arbatą, joje taip pat yra kofeino tik gerokai mažesnis kiekis ir kur kas daugiau organizmui naudingų medžiagų nei kavoje.