KLAUSIMAS: „MEDUS IR ŠIENLIGĖ“

Teko girdėti, kad šienligę galima išgydyti medumi. Skamba nelogiškai, tad, ar tai gali būti tiesa? Jeigu gali, kokie procesai vyksta organizme? Daiva, 36 m.

——————

ATSAKYMAS:

Šiam momentui rimtų tyrimų kurie galėtų patvirtinti arba paneigti medaus naudą tokiu atveju nėra. Tačiau 2003 m. Naujajame Orleane esančiame Ksaviero universitete (Xavier University) (daugiau: http://health.howstuffworks.com/diseases-conditions/allergies/allergy-treatments/local-honey-for-allergies2.htm) buvo atliktas neformalus testas, kuris parodė, kad nuo alergijos kenčiantys asmenys vartoję po du arbatinius šaukštelius natūralaus vietinio medaus turėjo silpnesnius alergijos simptomus nei jo nevartoję asmenys. Tad kalbos, kad medus gali padėti nuo šienligės turi pagrindo. Tiesa šis tyrimas buvo atliekamas pačių studentų, labai mažos apimties ir yra didelė tikimybė, kad rezultatai buvo subjektyvūs.

Viena iš teorijų teigia, kad mažais kiekiais meduje esančios žiedadulkės organizmą veikia kaip vakcina, t.y. nesukeldamos stipresnės alerginės reakcijos pripratina organizmą prie alergenų. Tačiau yra keletas bet:

a) nebūtinai bitės renka medų iš jums alergiją sukeliančių augalų (tad net jei ir tikėti aukščiau išdėstyta teorija, nėra jokios garantijos, kad iš medaus bus naudos alergijai gydyti)

b) didesni kiekiai medaus jautresniems žmonėms gali sukelti alergiją (tad reikia būti atsargiems).

Išvada: jei mėgstate ir valgote kokybišką natūralų medų, puiku, valgykite į sveikatą. Tai vienas iš geriausių saldumynų, žinoma jei vartojamas su saiku. Galbūt ir šienligės simptomus padės pamažinti. Tačiau tikėtis išgyti nuo šienligės ar kitų alergijos rūšių medaus pagalba būtų… sakyčiau optimistiška.