KLAUSIMAS: „Kaip dažnai valgyti“

Sukurta daugybė teorijų apie mitybą. Vienose tvirtinama, kad žmogus turi maitintis tik tada, kai nori, kitose, kad reikia valgyti 3 kartus kasdien tuo pačiu metu, trečiose, kad valgyti patartina 6 kartus, tačiau mažomis porcijomis. Kaip atsirinkti, kas iš tikrųjų yra naudingiausia organizmui? Marija, 24 m.

——————

ATSAKYMAS:

Kiek yra skirtingų žmonių, tiek bus ir teorijų. Kas smagiausia, tai, kad daugelis tų teorijų yra teisingos, tik ne visiems tinkamos. Visada turite atkreipti dėmesį į savo organizmo pojūčius: kaip dažnai, kokio maisto ir kokį kiekį suvalgius jaučiatės energinga tačiau rami, soti, tačiau be sunkumo skrandyje ir mieguistumo pojūčio.

Techniškai geriau valgyti dažniau ir mažesniais kiekiais, t.y. 4 – 5 kartus per dieną, taip virškinimo sistema mažiau apkraunama, maistas geriau suvirškinamas. Tačiau jei to daryti neleidžia gyvenimo būdas, darbas, sunku sustoti valgant (jei 4 ar 5 kartus per dieną prisivalgome daug ir dėl to auga svoris) tuomet geriau valgyti 2 – 3 kartus per dieną. Yra žmonės, kurie valgo vieną kartą per parą ir puikiai jaučiasi, tačiau tai jau tinkama ne visiems.  T.y. nėra prasmės laikytis dirbtinių teorijų, turime ieškoti to kas tinka mums, išmokti įsiklausyti į savo kūno poreikius. Paprasčiausias būdas tai padaryti bent savaitę pildyti mitybos dienoraštį, kuriame pažymėtumėte kada, ką ir kiek valgėte, taip pat kaip tą dieną jautėtės (gerai jautėtės ar buvote alkana dėl didelio tarpo, galbūt persivalgėte ar privalgėte šlamštmaisčio nes buvote labai išalkusi). Mitybos dienoraštis labai gerai padeda suprasti kaip mityba įtakoja mūsų elgseną, savijautą. Pagrindinis patarimas darant bet kokius pokyčius – nesimeskite į kraštutinumus.

Yra ir kelios bendros taisyklės kurių turėtų laikytis visi:

  1. Visada geriau suvalgyti mažiau nei daugiau.
  2. Kuo geriau sukramtysite maistą tuo mažiau suvalgysite, greičiau pasisotinsite ir būsite sveikesnė.
  3. Rinkitės pagal galimybes ir turimas žinias kokybiškiausią ir organizmui naudingiausią maistą.
  4. Nemeskite į skrandį visko vienu metu. Kiekvienas produktas turi būti tinkamai suvirškintas, kuo mažiau produktus maišysite, tuo geriau.
  5. Stenkitės gerti vandenį ir kitus vandeningus gėrimus kai jūsų skrandis tuščias. Geriau gerkite 10 – 15 min. prieš valgį, o ne iš karto po valgio.
  6. Valgykite kuo daugiau gyvų (nekeptų, nekonservuotų, nevirtų) produktų. T.y. vaisiai, daržovės, riešutai, uogos.
  7. Valgykite ramioje aplinkoje ir sutelkite dėmesį maistą, ne į laikraštį, monitorių ar telefoną…
  8. Nepersivalgykite.
  9. Būkite dėkingi už tai, kas ant jūsų stalo. Ir pasidalinkite tuo su kitais.
  10. Tiesiog skirkite laiko pamąstyti apie savo mitybą, mokytis, eksperimentuoti, ieškoti geresnių sprendimų, naudingesnių produktų. Patikėkite tam skirtas laikas atsipirks šimteriopai, jūsų organizmas jums atsidėkos.