KLAUSIMAS: „MOBILAUS TELEFONO ŽALA“  

Mama įtikinėja, kad dažnas galvos skausmas gali atsirasti dėl arti kūno laikomo mobiliojo telefono (laikau jį kišenėje, o naktį lovoje, šalia pagalvės). Ar iš tikrųjų mobiliojo telefono žala gali būti tokia akivaizdi? Rimantė, 18 m.

——————

ATSAKYMAS:

Nemanau, kad telefono spinduliavimas galėtų tiesiogiai ir greitai sukelti galvos skausmą. Ko gero yra kitos priežastys ir jums reikėtų jas atrasti, nes galvos skausmas yra rimtas simptomas, kad jūsų organizme kažkas negerai arba labiau tikėtina gyvenimo būdas nėra toks koks turėtų būti …

Tačiau pernelyg artimai ir ilgai draugauti su telefonu irgi nerekomenduoju.

Kuomet kalbate telefonu, jis turi siųsti pakankamai stiprų signalą, kad galėtų susisiekti su bazine stotimi esančia už kelių ar keliolikos kilometrų. To spinduliavimo galia gali būti keli vatai. Atrodo tai nedaug, tačiau tyrimai rodo, kad to pakanka pakelti šalia esančių organizmo audinių, tame tarpe ir smegenų temperatūrą. Mobiliųjų telefonų naudojami dažniai tarp 900 ir 1800 Mhz yra pakankamai dideli, kad galėtų įsiskverbti į organizmą ir turėtų neigiamą poveikį. Kai kurie tyrimai rodo, kad vos pusvalandis pokalbio telefonu per savaitę, dešimties metų bėgyje didina galvos auglių riziką. Mobiliųjų telefonų gamintojai ir platintojai žinoma apie tai garsiai nekalba. Tačiau ar alkoholio arba tabako gamintojas kada nors savo noru jums pasakys, kad jų produktai gali kenkti jūsų sveikatai?

Visiškai be telefono žinoma neapsieisime, o ir bijoti jo nėra prasmės, tačiau rekomenduočiau laikytis tam tikrų paprastų taisyklių:

  1. Jei kalbate telefonu, ypač ilgesnį laiką, naudokite laidines ausines arba Bluetooth ausinę, jos poveikis bus bent 1000 kartų silpnesnis nei pačio telefono.
  2. Telefoną geriau nešiokite ne prie kūno, o rankinėje.
  3. Po pagalve telefono tikrai neverta laikyti. Budėjimo režime telefonas nuolat radijo bangų nespinduliuoja, tačiau vis tik maždaug kas  5 – 15 min. su bazine stotimi susisiekia, pranešdamas kur yra. Geriau padėkite jį šalia ant žemės, to pakaks, kad poveikis organizmui sumažėtų šimtus kartų. Jei jau negalite išsiversti be telefono lovoje, tai laikykite jį ne prie galvos, o prie kojų. Šiaip ar taip brangiausia ką turime tai yra mūsų smegenys.