KLAUSIMAS: „SOJŲ BALTYMAI SPORTUOJANTIEMS“
Ar sojų baltymų milteliai, skirti sportuojantiems, kenkia vaisingumui? Kokie kiekiai gali padaryti neatitaisomą žalą? Kokiais augaliniais baltymais galima pakeisti sojų baltymus, norint sportuoti ir formuoti raumeningą kūną išvengiant šalutinių padarinių? Deivydas, 26 m.
——————
ATSAKYMAS:
Sojoje yra izoflavonų, kurie mūsų organizmą veikia panašiai kaip moteriškas hormonas estrogenas, jie ir vadinami fitoestrogenais. Vyresnio amžiaus moterims (po menopauzės) šie fitoestrogenai gali būti naudingi. Tuo tarpu vyrams fitoestrogenai esantys sojoje teoriškai gali mažinti testosterono kiekį, vaisingumą. Teoriškai, todėl, kad tyrimuose kurie buvo daryti šis efektas nebuvo didelis, tačiau rimtų ilgalaikių mokslinių tyrimų apie fitoestrogenų poveikį sojos baltymus vartojant dideliais kiekiais sporto tikslais kol kas nėra. Tad ir saugių, arba pavojingų sojos baltymų kiekių pasakyti negaliu.
Nenoriu bauginti, soją vyrams valgyti galima. Tačiau visur turi būti saikas. Bet kokių baltymų ar aminorūgščių miltelių (o ne natūralaus maisto) naudojimas, tam, kad greičiau užsiaugintumėte didesnius raumenis, reiškia, kad renkatės ne sveikatą, o sportinius rezultatus.
Pernelyg didelis kiekis net geriausių baltymų ar aminorūgščių (jei jie yra išgryninti iš kitų maisto medžiagų) apkrauna kepenis, inkstus ir visada turi šalutinį poveikį. Koks kiekis yra pavojingas, manau jums nepasakys niekas, nes tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus organizmo, bendro gyvenimo būdo, suvartojamo vandens, daržovių kiekio ir t.t.
Rekomenduoju valgyti ne baltymų miltelius, o pilnaverčius produktus, t.y. tas pačias ankštines kultūras (pupeles, lęšius, soją ir pan.) juos derinant su grūdinėmis kultūromis, taip pat nepamirškite pieno produktų, mėsos, kiaušinių, žuvies (jei nesate vegetaras). Garantuoju, kad jūsų raumenų augimui baltymų bus daugiau nei pakankamai, o kartu stiprinsite ir sveikatą.
Tinkamam organizmo vystymuisi reikia ne tik aminorūgščių, bet ir vitaminų, mineralų, riebiųjų rūgščių, chondroitino, gliukozamino, sieros junginių sąnariams ir daugybės kitų medžiagų, koncentruoti maisto papildai sportuojantiems normalaus pilnaverčio maisto šiuo atveju nepakeis.
Turėkite omeny, sportuojant turi augti ne tik raumenys, bet ir stiprėti kaulai, sąnariai, raiščiai, širdis t.y. keistis visas organizmas. Tam reikia laiko ir pilnavertės mitybos.