KLAUSIMAS: VALGYMO EILIŠKUMAS

Dėl maisto “sluoksniavimosi”. Jau keletą kartų teko girdėti, kad maistas mūsų skrandyje “nesisluoksniuoja” – jis yra sumaišomas, todėl nėra skirtumo, ką pirmiau valgyti.

——————

ATSAKYMAS:

Tai yra tiesa. Mūsų skrandyje maistas nesisluoksniuoja, dar daugiau skrandis turi specialius raumenis kurie maistą sumaišo su skrandžio sultimis ir fermentais. Todėl jokio skirtumo ar pirma suvalgyti vaisių, paskui košės ir tada kepsnį ar atvirkščiai nėra.

Tačiau, tai nereiškia, kad verta valgyti bet kaip. Tam, kad suprastumėme maisto “sluoksniavimo” idėją kartą ir visiems laikams, turime bent minimaliai suprasti kaip veikia mūsų virškinimo sistema.

Žinotini dalykai:

a) vanduo iš skrandžio (jei skrandis tuščias) normaliomis sąlygomis pasišalina greičiausiai, dažnai tai laikotarpis iki 20 min;

b) gerai sukramtyti vandeningi vaisiai ir daržovės iš skrandžio taip pat pasišalina pakankamai greitai, kadangi vandeningi vaisiai ir daržovės skrandyje iš esmės nevirškinami (tam netinkama skrandžio terpė). Tai mes puikiai pajaučiame ir praktiškai, suvalgius vaisių ar ypač vandeningų daržovių skrandis naujo maisto pareikalauja kur kas greičiau nei privalgius duonos ar juo labiau mėsos. Dažniausiai pavalgius daržovių ar vaisių mūsų skrandis ištuštėja per 30 – 60 min;

c) grūdai (duona, košės, makaronai ir t.t.) mūsų skrandyje užsilaiko ilgiau nei vaisiai ir daržovės;

d) mėsa, kiaušiniai, žuvis ir kitas baltyminis maistas skrandyje užtrunka ilgiausiai, šiaip ar taip skrandis ir skirtas būtent šių produktų virškinimui. Baltymingi produktai mūsų skrandyje gali užtrukti nuo 2 iki 4 – 5 val.

Žinoma šie laikai yra tik apytikriai, viskas priklauso nuo to kiek suvalgėme, kaip gerai veikia mūsų žarnynas ir kitų faktorių.

Kokias galime padaryti išvadas iš aukščiau pateiktos informacijos?

Jei jau norisi visko paragauti per vieną kartą (pvz. svečiuose), tačiau neperkrauti organizmo ir gerai suvirškinti maistą, rekomenduočiau:

  • vaisius, daržoves, galbūt ir desertą valgyti pradžioje bent 20 – 30 min. prieš valgant pagrindinį, mėsišką patiekalą.
  • vandenį gerti taip pat prieš valgį bent 10 – 15 min. ypač jei planuojame valgyti mėsą, žuvį, kiaušinius. Stiprų alkoholį, taip pat sausą vyną galima gerti ir su mėsa, bet į tai jau ne šio klausimo tema.
  • gal skambės ir neįprastai, bet suvalgius duonos, bulvių, makaronų vertėtų palaukti bent 60 min. prieš valgant kepsnį.

Tuomet, kai jau skrandis bus tuščias, na ar apytuštis (po 20 – 60 min.), o mūsų organizmas bus gavęs vandens, mineralų, angliavandenių ir t.t., galime valgyti kepsnį, ar bet kokį kitą baltyminį maistą… Tai yra vadinama valgymo eiliškumu. Galbūt ši tvarka gali atrodyti keista, tačiau jei ją išbandysite, dažniausiai jausitės mažiau apsunkę, svečiuose mažiau suvalgysite (žinoma jei tai aktualu), maistas bus geriau suvirškinamas ir įsisavinamas.

Jei darysime atvirkščiai, t.y. užvalgysime mėsos, kuri skrandyje virškinama 2 – 4 valandas, o po 30 min, kai ji dar nesuvirškinta užpilsime vandens, arbatos ar puslitrį kavos, privalgysime daug vaisių, primesime bulvių, duonos, makaronų, torto, taip virškinimą tikrai apsunkinsime…

Taigi, jei jau viską valgome vienu metu, eiliškumas nesvarbus, skrandyje maistas tikrai susimaišys. Tačiau jei pradėsime nuo greičiau virškinamo maisto – vaisiai, daržovės, bulvės, duona, tuomet palauksime valandėlę ir tik tuomet valgysime kepsnį, maistas bus geriau suvirškintas, o mes jausimės mažiau mieguisti po valgio.