KLAUSIMAS: „TERMIŠKAI APDOROTI PRODUKTAI“
Pasak žaliavalgių, termiškai apdoroti produktai netenka savo vertės ar netgi tampa žalingi. O kaip yra su žolelėmis? Ar geriant karštą jų arbatą organizmas negauna jokios naudos? Vida, 44 m.
——————
ATSAKYMAS:
Ir taip ir ne. Žvelgiant iš mokslinės pozicijos, termiškai apdorojant produktus yra denatūruojami baltymai (sunaikinami fermentai). Tai ir gerai, ir blogai. Termiškai apdorotas (pasterizuotas) maistas dažnai turi mažesnę mitybinę vertę nei neapdorotas, tačiau jis ilgiau negenda. Terminis apdorojimas taip pat mums padeda apsisaugoti nuo žalingų mikroorganizmų, kurie gali patekti į maistą, geriau suvirškinti tam tikrus produktus (pvz. bulves, pupeles geriau valgyti virtas). Fermentai nėra vienintelė naudinga medžiaga maiste, mums reikalingi baltymai, riebalai, angliavandeniai, vitaminai, mineralai, tad tam tikras medžiagas paaukojame tam, kad saugiai gautumėme kitas. Tad tikrai nereikia spjauti į virtą ar troškintą maistą.
Tačiau tikrai verta ir naudinga pagal galimybes valgyti kuo daugiau termiškai neapdoroto maisto, ypač daržovių.
Lygiai tas pats ir su žolelių arbata, žolelėse esantys fermentai užplikius arbatą sunaikinami, tačiau joje lieka vitaminai, mineralai, įvairios fito medžiagos kurios suteikia skonį, aromatą dažnai turi ir gydomųjų savybių. Todėl gerkite žolelių arbatą į sveikatą.